Türkiye'nin İlk Futbol Takımı Hangisidir?

Türkiye'nin İlk Futbol Takımı Hangisidir?


Futbol, geçmişten günümüze kadar özellikle de erkeklerin yoğun olarak ilgi duyduğu bir spor dalı olmasının yanı sıra hemen herkes tarafından da çok sevilmektedir. Öyle ki hem ülkemizde hem de dünyadaki takımlarla gerçekleştirilen müsabakalar incelendiğinde kurulan spor kulüplerinin futbolun gelişimine ne denli önemli olduğunu açıkça görmek mümkündür. Ülkemizde kurulan ilk spor kulüplerinden olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş aynı zamanda yalnızca futbolda değil diğer branşlarda da öncü olmuştur.

Football Club Smyrma​

Football Club Smyrma, ilk kez 1894 yılında İngilizler tarafından İzmir’de kurulmuştur. Kısa zamanda kendisini geliştiren takım 1906 yılında Atina’da düzenlenen Ara Olimpiyatlara katılmış ve ikincilik elde etmiştir. Daha sonra ise Black Stocking kurulmuş, ancak bu takım ne yazık ki yeterli başarı elde edememiş olması nedeniyle feshedilmiştir.

Galatasaray​

Türkiye’nin en eski ve halen varlığını devam ettiren spor kulüplerinden biri olan Galatasaray, 1905 yılında Ali Sami Yen başkanlığında kurulmuştur. Kurulduğu dönemdeki adı Mektebi Sultani’dir. Takımın kuruluşundaki temel amaç ise Türk olmayan takımları yenmektir. Öyle ki takım hale futbol alanındaki gücünü sürdürmektedir.

Fenerbahçe​

Fenerbahçe’de hala günümüzde varlığını devam ettiren, ülkemizin en eski futbol takımlarından biridir. Galatasaray spor kulübünün kuruluşundan tam 2 yıl sonra yani 1907 yılında kurulmuştur. Saint Joseph Fransız Lisesi öğrencilerinden olan Nurizade Ziya Songülen Necip Okaner, Ayetullah Bey, Asaf Beşpınar ve de Enver Yetiker gibi isimler tarafından İstanbul’un Kadıköy ilçesinde kurulmuştur.

Beşiktaş​

Beşiktaş ise 1903 yılının Mart ayında kurulmuş olan bir kulüptür. Fakat ülkemizin en eski futbol kulübü olarak anılmıyor olmasının nedeni ilk olarak bir Bereket Jimnastik Kulübü olarak kurulmuş olmasıdır. Daha sonra futbol takımı oluşturulmuştur.
 

Benzer konular

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
21
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
Ankara
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Benim gibi futbol delisi kadınların bilmesi gereken harika bir bilgi.
 
Üst