Türkiye'nin İlk Futbol Takımları

Türkiye'nin İlk Futbol Takımları


Ülkemiz geçmişten bugüne dek spor faaliyetleri konusunda büyük başarılara imza atan sporcular yetiştirmiştir. Hem dünyada hem de Türkiye’de en popüler spor dallarından biri olan futbolla ise ilk defa 19. Yüyzılın son çeyreğinde tanışılmıştır. Öyle ki ilk futbol kulübünün de yine İzmir’de İngilizler tarafından kurulduğu biliniyor. Daha sonraki yıllarda da İstanbul’da yoğun ilgi göre söz konusu spor dalı, Kadıköy ve Moda çayırlarını etkisi altına almıştır. Ayrıca 1897 yılında İzmir’den gelen karma bir takım, İstanbul’daki karma takımla karşılaşmıştır. Bu müsabaka ise ülkemiz topraklarındaki ilk futbol maçı olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizdeki ilk futbol takımı ise şu şekilde kurulmuştur;

Black Stocking​

Black Stocking, ülkemizde kurulan ülke Türk futbol takımıdır. Fuad Hüsnü Bey ve Reşat Danyal Bey tarafından devrin hafiyelerinden kaçmak için İngilizce isimle kurulmuştur. Black Stocking, 1901 yılında Rumlarla papazın çayırında maç yapmış ve bu maç Türk takımın ilk futbol maçı olarak tarihe geçmiştir. Bu süreçten sonra ise yeni futbol kulüpleri kurulmaya başlanmıştır.

Kadıköy Futbol Kulübü​

Kadıköy Futbol Kulübü, İngilizler ve Rumlar tarafından 1899 yılında ortaklaşa kurulmuştur. Ayrıca da İstanbul’un ilk kulübü olmasıyla dikkatleri üzerine çeker. Bir süre sonra ortaya çıkan anlaşmazlıklar İngilizlerin Moda Futbol kulübünü kurmasını sağlamış ve Kadıköylü Rumlar’da Elpis ve İmogene kulüplerini kurmuşlardır.

İstanbul Futbol Ligi​

1903 yılında kurulan İstanbul Futbol Ligi, ülkemizde futbola olan ilginin daha da artmasını sağlamıştır. Bunun devamında ise Ali Sami Yen’in önderliğinde Galatasaray kurulmuş ve 1905 ile 1906 sezonundan takım İstanbul Ligi’ne katılmıştır. Ardından ise Fenerbahçe ve Beşiktaş gibi takımlar kurularak, günümüzdeki futbol seviyesine ulaşılmıştır.
 

Benzer konular

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
18
Çözümler
1
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
İstanbul
Kaç yıllar önce nasıl olurda "Black Stocking" diye futbol takımı kurarlar. İlk defa bu bilgileri burada okudum ve çok şaşırdım. Lig'de 4 büyük takım, köklü takımlar var diyoruz ama bilmediğimiz daha neler varmış. :)
 
Üst