Türkiye'nin Tam Ortası Neresidir?

Ülkemiz doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra eşsiz jeopolitik konumuyla da tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Öyle ki geçmişten günümüze dek birçok medeniyete de ev sahipliği yapan topraklarımız hem yöreselliğiyle hem de kültürel dokusuyla adeta bir cennet. Her yönüyle dünya vatandaşlarının ilgisini çeken ülkemizin tam ortasının neresi olduğu ise en çok merak edilen konular arasında bulunuyor. Ülkemizin koordinatları bazı alınarak yapılan hesaplamalara göre, ülkemizin tam ortası Yozgat ilinin Boğazlıyan ilçesinin Yoğunhisar Köyü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bilgilere göre ülkemizin tam ortasının koordinatları ise 39° 17’ 02” Kuzey Paraleli ile 35°14'30" Doğu Boylamı’nın kesişim noktasıdır. Koordinatlara göre yapılan araştırmalar ise bizlere Yoğunhisar Köyü’nü işaret etmektedir.

Türkiye'nin Tam Ortası Neresidir?

Peki sizce Türkiye'nin tam ortası neresidir? Yapılan araştırmalar görüldüğü üzere Yozgat ilimizi göstermektedir.

Dünyanın Tam Ortası Neresidir?​

Google ve NASA tarafından yapılan ölçümleme çalışmalarına göre dünyanın merkezinin Çorum olduğu tespit edilmiştir. Öyle ki Google’ın haritalama sisteminin de dünyanın en çok kullanılan ölçümleme sistemi olduğu biliniyor. Ancak yapılan çalışmanın doğru olduğunu iddia edenler de var, bu iddiayı yalanlayanlar da var. Konuya ilişkin daha önce yapılan çalışmalara da bakıldığında, sonuçların doğru olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bir başka varsayıma göre ise dünyanın merkezi Ankara ilinin 180 ile 200 kilometre kıyısında bir yerdir. Konuya ilişkin söylentilerin netliği henüz yoktur. Ancak ortalama tahminlerin tamamen gerçek dışı olduğunu iddia etmek de doğru olmayacaktır.

Yukarıda paylaşılan bilgiler araştırılıp elde edilen kaynaklardan oluşturulmuştur. Araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler özgünleştirip tarafınızla paylaşılmıştır.

Benzer konular

Zamanında bu sorunun cevabını internette deli divane gibi araştırıp sonucunda Türkiye'nin ortasının Yozgat olduğu bilgisine ulaşmıştım. Google Earth üzerinden Boğazlıyan/Yozgat yazdığınızda uydu sizi direk haritanın ortasına götürüyor. Bence paylaştığınız bilgiler tamamen doğru kaynaklardan elde edinmiş. Fakat dünyanın ortasında Çorum ilimizin olduğu konusunda hemfikir sahibi değilim. Onlarca kaynaktan bilgiler topladım ama Çorum konusunda detaylı bir açıklamaya ulaşamadım. Uzmanlar tarafından araştırılıp bence resmi kanallar üzerinden paylaşılmalıdır.

Kendi adıma böyle faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Yeliz

Üye
Zamanında bu sorunun cevabını internette deli divane gibi araştırıp sonucunda Türkiye'nin ortasının Yozgat olduğu bilgisine ulaşmıştım. Google Earth üzerinden Boğazlıyan/Yozgat yazdığınızda uydu sizi direk haritanın ortasına götürüyor. Bence paylaştığınız bilgiler tamamen doğru kaynaklardan elde edinmiş. Fakat dünyanın ortasında Çorum ilimizin olduğu konusunda hemfikir sahibi değilim. Onlarca kaynaktan bilgiler topladım ama Çorum konusunda detaylı bir açıklamaya ulaşamadım. Uzmanlar tarafından araştırılıp bence resmi kanallar üzerinden paylaşılmalıdır.

Kendi adıma böyle faydalı bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Ne yalan söyleyeyim bende bu konuyu gördükten sonra küçük bir araştırma yaptım. Gerçekten yazılanları şaşkınlıkla okudum desem yeridir. Yozgat’ın Türkiye haritasının tam ortasında olması şaşırttı. Bakalım zamanla daha şaşırtıcı ne gibi bilgilerle karşılaşacağız. :D

Türkiye'nin tam ortasını öğrenip ne yapacaksınız merak ediyorum. :rolleyes: Ama uydu üzerinden bakınca da Yozgat şehri görünüyor. Bence biraz daha detaylı araştırılmalı ve kesin bilgilerle paylaşım yapılmalıdır.

Ülkemizin her karışı artık Katar emirliklerine satıldığı için ortası diye bir şey kalmadı. Yakında Arap ülkelerinin kanunlarına göre yaşayacağımız gerçeği gündem konusu olmuş durumda. Yıllar önce bende Yozgat şehrimizin harita ortasında olduğunu duymuştum. Yalnız diğer arkadaşların yorumda dediği gibi uzman kişilerce araştırılıp kesin bilgilerin paylaşılması doğru olur.