Yanakta Sivilce Neden Çıkar?

Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
23
Tepkime puanı
3
Puanları
0
Konum
Ankara
Yanakta Sivilce Neden Çıkar?


Günümüzde kadın - erkek demeden herkesin problemi sivilcelerdir. Bu sivilceler genellikle düzensiz beslenme, yüzün yeterince temizlenmemesi, yağlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi ve stres altında meydana çıkan sivilcelerdir. Görüntüsü nedeniyle de herkesin rahatsız olduğu bir durumdur. Yanakta çıkan bu sivilcelerin bir diğer en büyük nedeni ise günlük almanız gereken şeker miktarını aşmışsanız kısa bir süre içerisinde bu sivilceler yanağınızda belireceklerdir. Ayrıca bilim insanlarına göre yanakta sivilce çıkması solunum rahatsızlıkları veya akciğer rahatsızlıkları sonucunda da ortaya çıkan bir durumdur. Eğer şeker, solunum yolları rahatsızlığınız ve akciğer rahatsızlığınız yok ise ama yanağınızda sivilce çıkmaya devam ediyorsa, bunun nedeni yüzünüzün özellikle de yanak bölgenizin fazla yağlanmasıdır. Yüzünüzü sürekli temiz tutmalısınız ve yüzünüze değen telefon kılıfları, yastık kılıfları gibi eşyalarında temiz olmasına özen göstermelisiniz. Yastık kılıfınızı haftada bir kez değiştirmek, sivilcelerin oluşmamasında oldukça etkili olacaktır.

Yanakta Çıkan Sivilcelerin Nedenleri​

  • Genelde yağlı cilde sahip kişilerde dışarıdaki pis havadan kaynaklı sivilcelenme durumu yaşanmaktadır.
  • Gözenekleri tıkanmış ciltlerde sivilcelenme ve siyah nokta durumu söz konusudur.
  • Sürekli yağlı yiyeceklerin tüketilmesi akne oluşumuna yol açar. (Çekirdek, kızartma, cips vb) yağlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Kullanılan gündüz - gece kremleri ciltte gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanan bölgeler bir süreden sonra sivilcelenmeye başlar.
  • Temiz olmayan, sebum üreten cilt için tonik tarzı ürünler kullanılmaması neden olmaktadır.

Yanaktaki Sivilce Oluşumu Nasıl Engellenir?​

Yanağınızdaki sivilcelerden kurtulmanın en iyi yolu onun neden oluştuğunu bilmektir. Sivilcenizin neden oluştuğunu biliyorsanız kurtulmanızda kolay olacaktır. Eğer sivilceniz yüzünüzdeki yağ nedeniyle çıkıyor ise yüzünüzü her akşam uyumadan önce yüzünüze uygun bir yüz temizleyici jel ile yıkamalısınız. Gün içerisinde yediğiniz besinlere oldukça dikkat etmelisiniz. Fazla yağlı ürünler tüketmemelisiniz. Abur cubur grubunda olan cips, kola, çikolata gibi ürünler de yanakta sivilce oluşturduğu için bu ürünlerden uzak durmalısınız.

Rahatsız edici inatçı sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemlerin yanı sıra dermokozmetik ürünler kullanarak da tedavi sürecine başlayabilirsiniz. Sivilcelere yol açan nedenleri öğrenmek için doktor kontrolüne gitmeniz, kan tahlili vererek sivilcelenmeye neden olan şeyleri öğrenebilirsiniz. Yağlanmayı kontrol altına alacak tonikler kullanın. Ciltteki yağlanmayı azaltmak için sabun içermeyen jel kıvamında yüz temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. Böylece can sıkan sivilceli görüntüden kurtulup hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 

Benzer konular

BETTY

Moderatör
Katılım
28 Nis 2021
Mesajlar
31
Tepkime puanı
7
Puanları
6
Konum
İzmir
Yağlı bir cilde sahip olduğum için sivilce problemi ergenlik döneminde çok fazla yaşadım. Çene bölgemde küçük küçük sivilcenmeler olunca doktora gittim ve doktorum zoretanin kullanmamı önerdi. İlacı 6 ay boyunca kullandım. İlaç ağır olduğu için her ay kan testi yaptırıp değerlerime baktırdım. Ayrıca ilaca ek olarak güneş kremi ve nemlendirici kullandım. 6 ay sonra cildim bebek cildi gibi yenilendi. İlaç ilk başlarda cildinizin kusmasını sağlıyor. Siyah noktaları tamamen yok ediyor ve yavaş yavaş ciltteki sivilceleri, sivilce lekelerini iyileştiriyor. Bu ilacı doktorunuza danışmadan ve doktorunuz size yazmadan asla kullanmayınız.
 

Yeliz

Üye
Katılım
25 Nis 2021
Mesajlar
31
Çözümler
1
Tepkime puanı
7
Puanları
1
Konum
Mersin
Yanaktaki sivilcelerin ana nedeni bence aşırı yağlı besinleri tüketmemizden kaynaklanıyor. Gözenekleri açık olan kişiler bence de cilde uygun tonikler kullanmalılar. Günümüzde çoğu kili sivilceden dert yanıyor ama bakım konusuna gelince hepsi sınıfta kalır.

Redone yüz temizleme toniğini tavsiye ederim. Uzun zamandır kullanıp çok memnun kaldığımı söyleyebilirim. Alternatif olarak Nivea markalı toniklerde ihtiyacınızı karşılayacak kalitedeler.
 
Üst