Yumurtlamaya Hazır Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Admin

Yönetici
Katılım
23 Nis 2021
Mesajlar
79
Çözümler
2
Tepkime puanı
28
Puanları
8
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.kadinasor.com
Yumurtlamaya Hazır Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?


Hamile kalmış muhabbet kuşlarının yumurtlama sürecinin yakın olduğunu onun hareketlerine bakarak anlayabilirsiniz. Dişi muhabbet kuşları yumurtlama sürecine girdiğinde kafes içerisinde olduğundan daha sakin davranırlar ve yuvadan çıkmak istemeyebilirler. Eğer kuşunuz kafes içerisinde daha hareketsiz duruyorsa, kendisini yuvaya kapatıyorsa yumurtlamanın birkaç gün ya da bir hafta içerisinde olabileceğini söyleyebiliriz. Yumurtlayacak olan dişi muhabbet kuşu, hamileliğin son demlerinde yuvadan sadece yem için çıkar ve ardından yuvaya geri döner. Kuşunuzu yuvasından çıkarmaya çalışmamalısınız, eğer stresli bir ortamda ve kendi yuvasında yumurtlama işlemini gerçekleştirmezse ölüm riski olabilir. Zorunda olmadıkça kafes içine ve yuvaya müdahale etmemelisiniz. Temizliğini yaptıktan sonra dişi kuşu mutlaka yuvasına geri koymalısınız.

Yumurtlamaya Hazır Muhabbet Kuşunda Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?​

Dişi muhabbet kuşunuzun hamileliğinin ilk döneminde kanatlarını sağa sola düşmüş şekilde dururlar ve dışkıları her zamankinden daha büyük olmaya başlar. Ayrıca daha az hareket eder ve sakin davranır. Hamilelik evresinin sonuna yaklaştığında ise yumurtlama ortamını hazırlamak için sürekli yuvada olur ve hep yuvayı düzenlemeye çalışır. Bu dönemde biraz daha ürkek olabilirler bu nedenle kafesin bulunduğu odada kuşu korkutacak şeylerin olmaması gerekir. Örneğin, kafese bir kere bile elinizi koymayın, sizler de daha sakin ve yavaş hareket edin. Doğum süreci kolaylaşsın diye kuşu bu haftalar içerisinde kendi halinde bırakmalısınız.

Yumurtlayacak Muhabbet Kuşunun Takibi​

Yumurtlamaya hazır dişi muhabbet kuşu sahipleri, kuşunuz yumurtlamak için hazırlıklarını yaparken ona yardımcı olmayı ihmal etmeyin. Yumurtlamadan önce ve sonra kesinlikle kuşunuz için mama hazırlayıp kafese koyun. Eğer mama hazırlayacak zamanı bulamıyorsanız hazır mama satışı yapan petshoplar bu konuda size yardımcı olacaktır. Vitamin ve kalsiyum konusunda yetersiz kalan dişiler genelde doğurdukları yumurtalara zarar verebilmekteler. Anlatılan bu kötü senaryoyu yaşamamak için dişinin sürekli beslenmesine yardımcı olmanız gerekir. Yumurtadan yavrular çıktıktan sonra da beslemeye devam etmeniz gerektiğini unutmayın!
 
Katılım
31 May 2021
Mesajlar
20
Çözümler
1
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Konum
Denizli
Kuşunuz yumurtlamaya hazır olduğunda popo kısmında şişlik meydana gelir. Genelde kanatları aşağıya düşer ve agresif olurlar. Yumurtlamaya yakın kuşunuzu hiç bir şekilde kafesten çıkarmayın ve kafesinin içindeki düzene müdahale etmeyin. Günümüzde birçok kişi heyecandan yumurta yapacak dişiyi eline alıp seviyorlar kuş stres yapıp yumurtayı çıkartamıyor. Bazı dişilerde yumurta sıkışması meydana gelebilir. Bu yüzden eş olan kuşlarınızla yakından temasta olmayın ve onları sessiz odada beslemeye çalışın. Yavrular olduktan sonra tekrardan kuşlarınızla yakından ilgilenebilirsiniz. Ama yumurta çıkarana kadar lütfen kuşlara yaklaşmayın.
 
Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
9
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Konum
Mersin
Dişi kuşlar genelde çok stresli olurlar. Bu yüzden size tavsiyem kuşunuza yem ve su vermekten başka hiç bir şey yapmayın. Arada bir yumurtaların daha sağlıklı olması için mama hazırlayın daha sonra hiç yaklaşmayın. Tıpkı bir insan gibi stres yapıp yumurtalara zarar verebiliyorlar. Benim dişi kuşum 3 yumurtasını kırıp kabuklarını yemişti. Uzman birine danıştığımda ise stresten veya kalsiyum eksiğinden böyle yapıyor demişti.
 
Üst