Zoretanin Kullananlar

Katılım
8 Haz 2021
Mesajlar
8
Çözümler
1
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Konum
Konya
Zoretanin


Zoretanin, etken maddesi İzotretinoin olan ve cilt üzerinde ciddi lezyonlar oluşturmuş sivilce ve aknelerin tedavisinde doktorlar tarafından reçete edilerek kullanılan bir ilaçtır. Eczanelerde satışı gerçekleştirilen ve de jelatin kapsül formunda olan Zoretanin, ciltteki yağ bezlerinden salgılanan salgı miktarını azaltıcı etki göstermektedir. Ayrıca cildin de kendini çok daha hızlı bir şekilde yenilemesine destek sunarken, antibiyotik tedavilerinden yanıt alınamaması durumunda tercih edilmektedir.

Zoretanin Nasıl Kullanılır?​

Öncelikle ilacın etken maddesi olan izotretinoin maddesine karşı aşırı duyarlılığı olan kişilerin, ilacı kullanması önerilmemektedir. Tedavi süreci boyunca da A vitamini takviyesi alınmaması gerekir. Çünkü söz konusu ilaç bir A vitaminin türüdür. İlacı kullanmaya başlamadan önce, kullanım esnasında ve de kullanım bitiminden sık sık gebelik testinin yapılması gerekir. Zoretanin normal başlangıç dozu, vücut ağırlığına göre günde 0,5 miligramdır. Kapsüller günde 1 veya 2 defa yok karnına alınır. İlaca başlandıktan 1 hafta sonra doktor ilaç dozunu kendisi ayarlayabilmektedir. Bu durum aslına bakıldığında kişilerin ilaca nasıl uyum sağladığıyla da alakalı olacaktır. Tedavi genel olarak 16 ile 24 hafta arasında sürmektedir. Hastaların büyük bir kısmı için de 1 tedavi dönemi yeterli olmaktadır.

Zoretanin Yan Etkileri​

Hemen her türlü ilaçta olduğu gibi Zoretanin içinde yer alan maddelere karşı duyarlılık gösteren kişilerde çeşitli yan etkiler oluşabilmektedir. Öyle ki bu yan etkilerin bir kısmı ciddi olabilir. Bu nedenle ilacın doktor kontrolünde kullanılmasına çok dikkat edilmelidir. İlacın yan etkilerini ise genel olarak şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;
  • Döküntü ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonların oluşumu,
  • Depresyon gibi çeşitli ruhsal bozukluklar,
  • Sert ve saldırgan tavırlar,
  • Saç dökülmesi,
  • Olağandışı bir şekilde yorgun hissetmek,
  • İdrara çıkmada zorluk
  • Mide bulantısı ve kusma
Söz konusu yan etkilerden herhangi birinin görülmesi durumunda derhal uzman hekimlerden yardım alınması önerilmektedir.
 

Benzer konular

Katılım
4 May 2021
Mesajlar
15
Tepkime puanı
1
Puanları
1
Doktorumun tavsiyesi üzerine 6 ay boyunca düzenli kullanıp sivilcelerde faydasını gördüğüm bir ilaçtır. Fakat kullanmaya başladıktan 2 hafta sonra dudakları çatlatıyor hatta patlamasına neden oluyor diyebilirim. Ciltte kuruma ve saçlarda hafif dökülmeye yol açıyor. Kullandıktan sonra bu gibi yan etkiler görürseniz doktorunuza danışın ve takviye edici gıda ürünleri kullanın.
 

Aslı Tan

Üye
Katılım
18 Eyl 2021
Mesajlar
5
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
kocaeli
Piyasadaki en ağır akne tedavisinde kullanılan ilacıdır diyebilirim. İlk kullanımdan 1 hafta sonra cildim resmen soyulmaya başladı ve çok hassaslaştı. Eğer şiddetle ben bu ilacı kullanacağım diyorsanız kesinlikle kış aylarını tercih edin derim. Çünkü inanılmaz şekilde ciltte tahrişe yol açmaktadır.
 
Üst